Lymská borelióza

Lymská borelióza
94 zobrazení28.7. 2021 Tomáš

Dá sa borelióza vyliečiť konopným výťažkom? Pacient podstúpil dlhodobú antibiotickú liečbu, ktorá z časti pomohla, ale na druhej strane mu antibiotiká poškodili črevnú mikroflóru a oslabili imunitu.

Samozrejme platí, že konopa a endokanabinoidný systém ovplyvňuje imunitný systém a jeho odpoveď na infekciu. Kanabinoidy so svojím protizápalovým pôsobením môžu teda pomôcť s liečbou. Efekt sa bude odvíjať od druhu príznakov a ich intenzite a frekvencie. Ak sú postihnuté nervové tkanivá, neuroprotektívny účinok látok nachádzajúcich sa v konope môže zmierniť príznaky a urýchliť tak liečenie. Pri výskyte boreliózy v lymfatickom systéme budú aktivované kanabinoidné receptory ovplyvňovať imunitnú odpoveď smerom k eliminácii boreliózy. Pokiaľ sa neprejavujú bolesti alebo iné evidentné problémy a borelióza je určená „len“ laboratórne, budete mať asi len malú možnosť sledovať efekt liečby. 

Reálny pacient: v roku 2004 začal trpieť na opakované chrípky, horúčky a silné bolesti kĺbov. Lekári spravili testy na boreliózu, ktoré boli najskôr negatívne, ale i cez to, všetky symptómy nasvedčovali túto chorobu. O dva roky neskôr sa mu zdravie výrazne zhoršilo, kedy boli už testy na boreliózu pozitívne a to v značne vysokých hodnotách. Podávali sa mu teda antibiotiká, pričom sa pacient cítil stále zle. Prejavy tejto choroby boli teploty, bolesti v oblasti obličiek a bolesti kĺbov. Počas 10tich rokov sa to výrazne u spovedajúceho pacienta menilo – pridávali sa k tomu i časté chrípky, pálenie kože. Pacient užíval antibiotiká a homeopatiká a skúšal aj alternatívne postupy. 

Liečba pomocou konope

Liečba pomocou konope: ku konope prišiel vďaka svojmu kamarátovi, ktorý mu porozprával o potencionálnych liečivých účinkoch konope. Pacient sa rozhodol najprv túto bylinu vyskúšať v jedle (konkrétne v čokoláde, ktorú si sám vyrobil). Účinky boli pozitívne, ale tento spôsob mu moc nevyhovoval, kvôli odhadnutiu správneho dávkovania. Začal teda užívať konopnú tinktúru (konope naložené v silnejšom alkohole). V tej dobe takisto vyskúšal aj konopný výťažok, ktorý hneď zafungoval a uľavil mu od bolesti svalov, dodal energiu a doslova postavil na nohy. Od tejto doby začal pacient užívať konope pravidelne – podľa potreby – niekedy denne a niekedy i niekoľko dní pauza ak nemá pacient bolesti a to väčšinou večer resp. pred spaním. 

Pacient spomenul, že bol predtým u niekoľkých špecialistov, na infekčnom oddelení, pričom liečba vždy skončila pri antibiotikách, prípadne mu bolo povedané, že bol na boreliózu „preliečený“. Našiel si teda novú doktorku, s ktorou mohol konzultovať i rôzne spôsoby alternatívnej liečby, vrátane konope. Spomenul, že konope je jedným z mála liečiv, ktoré mu naozaj pri jeho problémoch výrazne pomohli. Osobne žiadne negatívne účinky nepozoroval, ale taktiež sa netreba spoliehať čisto len na konope, ale treba pracovať s bolesťou a ďalšími prejavmi choroby aj inak, ako napríklad aj rôznymi cvičeniami mozgu a pozornosti, prípadne vyskúšať meditáciu. V priebehu histórie je známe, že múdri ľudia vždy hovorili o vedomom a pokornom pristupovaní k liečivým bylinám a podobným darom prírody.

ZDROJ: Konopný magazín