Päť spôsobov ako užívať konope pre zdravie

Päť spôsobov ako užívať konope pre zdravie
120 zobrazení9.5. 2021 Lukáš

Konope pre zdravie

Ľudstvo využívalo liečebné a zároveň aj iné vlastnosti konope pre zdravie a k svojmu prospechu už tisíc rokov, no v našej spoločnosti sa dlhodobo väčšina ľudí stráni tejto rastliny. A tak nie je divu, že mnohí ľudia pociťujú isté pochyby voči liečivému potenciálu tejto rastliny. Nižšie si môžete prečítať päť základných spôsobov, ako efektívne užívať konope pre zdravotné účely:

1. EXTRAKTY

Konopný extrakt je v podstate koncentrát účinných látok z rastliny. Pri výrobe sa oddeľuje rastlinný materiál od živice a vzniká lepkavá olejovitá zmes rôzneho sfarbenia. Z nej sa dajú vyrobiť rôzne druhy prípravkov. Starší ľudia si väčšinou pochvaľujú kvapky alebo oleje, čo je v podstate extrakt rozpustený v nejakom nosiči – najčastejšie v oleji rastlinného pôvodu, alebo v alkohole. Tieto kvapky sa užívajú orálne a môžu byť legálneho pôvodu (bez obsahu THC) s obsahom účinnej látky CBD. Každému človeku pritom vyhovuje iné množstvo. Extrakty sa podávajú taktiež formou kapsúl, mastí, gélov a pod. 

2. ČERSTVÉ KONOPE

Konzumácia samičkiných kvetov a listou predstavuje príjem úplne iných látok, aké dostávame do tela pri inhalácii alebo konzumácii upraveného konope. V čerstvej podobe sa konzumuje kanabinoidná kyselina, ktorá pôsobí nielen ako silný antioxidant, ale má dokázané i protizápalové účinky. Môžu byť účinné v boji proti cukrovke a mnoho ďalším civilizačným chorobám. V tejto forme sa naviac nedostavia žiadne psychoaktívne účinky. Jeden s najväčších propagátorov konope – kalifornský lekár Wiliam Courtney – doporučuje starším osobám konzumovať čerstvé konope pre zdravie aj ako prevenciu pred neuro-degeneratívnymi chorobami. V kombinácii s ďalším ovocím alebo zeleninou sa môžu vyrábať napríklad lahodné smoothies.

3. VAPORIZÁCIA (inhalácia)

Vo vaporizéry nedochádza k spaľovaniu rastlinného materiálu ako pri fajčení, ale k jeho nahrievaniu, naviac pri celkom nízkej teplote. Vďaka tomu sa dajú inhalovať jemné konopné výpary namiesto dráždivého dymu. Zároveň sa tak čiastočne vyhnete silnému zaťaženiu, ktorý je sprevádzaný pri horení konope vo fajkách alebo tzv. jointoch. Niekomu to vonia, ale väčšina ľudí ho však nemôže ani vystáť.

4. POKRMY

Pokrmy pripravené z konope predstavujú najprirodzenejší spôsob ako ho konzumovať. Potraviny môžu ponúknuť úľavu tým, ktorí trpia bolesťami alebo nespavosťou. Na rozdiel od inhalácie pôsobí napríklad až šesť hodín. Pozor ale treba dať na to, že tepelne upravené jedlo s vyšším obsahom THC môže mať psychoaktívne účinky. Preto to s konopnými pochutinami netreba prehnať (v prípade, že konopa obsahuje THC). Účinky sa prejavujú zhruba už po troch minútach, ale niekedy však aj po dvoch hodinách.

5. MASTIČKY

Konopné masti sú nielen skvelý kozmetický prostriedok pre pokožku, ale zároveň slúžia aj k lokálnemu tlmeniu bolesti, regenerácii alebo liečbe povrchových zranení. Látky obsiahnuté v konope majú silné protizápalové účinky, vďaka ktorým dokáže uľaviť od bolesti a zápalu súvisiacich napríklad s rozšírenou artrózou. Aplikácia konopnej masti na kožu naviac nenabudzuje stav omámenia, čo väčšina taktiež ocení. Kanabinoidy v podobe mastí, krémov, tinktúr alebo olejov pôsobí lokálne v oblasti, na ktorú ju nanesiete.

ZDROJ: Konopný magazín 

Konopné produkty v článku

Ďalšie články