Konopná tinktúra ako výživový doplnok

Konopná tinktúra ako výživový doplnok
169 zobrazení10.8. 2021 Lukáš

Konopná tintkúra ako výživový doplnok

Tinktúra znamená druh tekutého doplnku, ktorý sa získava výluhom z rastlín a bylín získaný extrakciou vhodným rozpúšťadlom, najčastejšie alkoholom. Tinktúra sa vyrába buď zo živých rastlín, ktoré sú macerované hneď po zbere a má tak najvyšší možný obsah účinných látok ako aj bioenergiu čerstvej byliny alebo je robená zo sušených bylín macerovaných v alkohole, pričom taktiež obsahuje účinné látky a priaznivo pôsobí na organizmus. Tinktúra je užitočná pri rastlinách, ktorých účinné látky sa slabšie rozpúšťajú vo vode, takže napr. čaj neposkytne taký účinok ako tinktúra. Výhodou tinktúry je ich dlhá životnosť a výborná vstrebateľnosť. 

Konopa siata sa používala už v prehistorickom období a v niektorých krajinách je známa už najmenej 3500 rokov. Už vtedy sa bola všestranne využívaná. Konopa sama o sebe obsahuje omega-3 mastné kyseliny, železo, vápnik, horčík, draslík a radu vitamínov A,C,E,D,B1,B2,B3. Konopa je neobyčajná rastlina pestovaná nie len na potravinárske účely, ale je aj veľkým prínosom pre životné prostredie a v neposlednom rade aj pre naše najvzácnejšie včely. 

Konopná tinktúra je robená z konopy siatej – odroda Futura 75, ktorej pestovanie na Slovensku je kontrolované príslušnými orgánmi. Je to druh z čeľade konopovité. Na potravinárske účely sa používa pre svoj nízky obsah omamných látok (stopové množstvo THC). Účelom je z konopy vyťažiť látky, ktoré majú rýchlejší účinok a pomáhajú pri ťažkostiach organizmu. 

Pri výrobe tinktúry sa používajú sušené rastliny – využité listy, kvety a semená. Táto sušina je najprv nasekaná/pomletá, pričom následne sa lúhuje v alkohole, napríklad v pomere 1:10, to znamená, že k jednému dielu sušenej rastliny sa pridá 10 dielov alkoholu. Odvážená a pomletá sušina sa umiestňuje do sterilných fliaš/nádob a zaleje sa alkoholom (môže byť aj riedený). Alkohol musí byť naliaty tak, aby bol aspoň 1cm nad konopnou sušinou. Je to z dôvodu, že ak rastlina nie je dostatočne ponorená, môže zoxidovať. Preto je potrebné sušinu dostatočne rozdrobiť (nie však na prášok), aby sa neznížila kvalita a neusádzala sa na dne. Na ďalšie predídenie oxidácie sa musí vykonávať premiešanie bez otvorenia fľaše (preklápanie). Macerácia/lúhovanie prebieha po dobu minimálne 14 dní ako pri iných tinktúrach a výťažkoch z bylín.

 Po vylúhovaní konopy v alkohole sa musí prefiltrovať, takže sa precedí buď pomocou sterilnej gázy alebo lisu a následne sa oddeľujú mikročiastočky pomocou napr. papierového filtra. Nakoniec vznikne konečný produkt, čistý výluh – konopná tinktúra.

Konopná tinktúra účinne pôsobí na:

  • posilnenie imunity
  • lepší spánok
  • odbúranie migrény alebo bolesti hlavy
  • má priaznivé účinky na tráviaci trakt
  • zažívacie problémy

Používa sa aj pri:

  • kožných problémoch (napr. atopický ekzém, akné, bradavice)
  • zápaloch (tráviaceho traktu, zápal stredného ucha) 
  • na bolesti kĺbov, popáleniny, pásový opar, bércove vredy, kŕčové žily 

Autor: Jana Kubáňová

Zdroj: https://botanic.sk/slovnik-pojmov/macerovanie ,
https://www.kosmetikahrou.cz/blog/co-macerovat-a-v-cem-macerovat/

Ďalšie články