Čo je MCT olej a jeho benefity

Čo je MCT olej a jeho benefity
231 zobrazení13.3. 2023 Zuzka

MCT olej je na našom trhu pomerne novinkou. Ak ste o ňom ešte nepočuli alebo si nie ste istí o čo presne ide, ste na správnom mieste. V tomto článku si vysvetlíme čo MCT olej je, odkiaľ pochádza a aké sú jeho benefity pre ľudský organizmus.

Čo je MCT olej

Pomenovanie MCT pochádza z anglického názvu pre triglyceridy so stredne dlhým reťazcom („Medium Chain Triglycerides“). MCT olej je synteticky získavaný zväčša z kokosového alebo palmového oleja. Patrí k najrýchlejšiemu zdroju energie vďaka jeho malým molekulám, ktoré sa rýchlo dostávajú do pečene a premieňajú sa tam na ketóny. Tie naše telo používa ako alternatívny zdroj energie ku glukóze.

MCT olej sa prvýkrát začal využívať už v 50tych rokoch minulého storočia na liečenie problémov trávenia bežných tukov. Dnes sa do povedomia dostal ako výživový doplnok pre zvýšenie energie a podporu mentálneho výkonu. Je používaný pri prechode na nízko-kalorickú alebo ketogenickú diétu a u športovcov je obľúbený pre extra energiu a zrýchlenú regeneráciu.

Kde MCT olej nájdeme

Najviac MCT oleja je v kokose – až 20% z jeho celkového obsahu živín, na rozdiel od ostatných zeleninových olejov, kde prevládajú tuky s dlhým reťazcom triglyceridov (LCT). MCT tuky nájdeme napríklad aj v materskom mlieku, tučných kozích, kravských či ovčích mliečnych výrobkoch, no vo výrazne menšom množstve ako v kokosovom či palmovom oleji.

Čo je MCT olej a jeho benefity

MCT olej a jeho benefity

1. MCT a keto diéta

Ketogenická dieta je založená na zníženom príjme sacharidov, čo vedie k nedostatku glukózy na zabezpečenie prísunu energie. Ako alternatívny zdroj energie teda telo začne premieňať tuky na ketóny, ktoré telo využíva namiesto glukózy. MCT tuky môžu v tomto prípade slúžiť ako rýchly zdroj energie. Štúdia (1) ukázala, že MCT oleje zrýchlili čas dosiahnutia ketózy, pomohli lepšie zvládnuť obmedzený prísun sacharidov a zmiernili nežiadúce vedľajšie účinky ketogénnej diéty. Takéto keto-diéty na báze MCT olejov sú hlavne odporúčané pre pacientov trpiacich epilepsiou, Alzheimerovou chorobou alebo pre pacientov s rakovinou, kde je glukóza hlavným zdrojom energie pre rast nádorov. Zmena zdroju energie na ketóny tak vie spomaliť alebo zastaviť rast tumoru (2).

2. Telesná hmotnosť a obezita

Štúdie ukázali, že telesná hmotnosť môže byť znížená pri nahradení tukov s dlhým reťazcom (LCT), tukmi so stredne dlhým reťazcom triglyceridov, teda MCT (3). MCT dodáva pocit sýtosti, a tak znižuje potrebu prijímať viac sacharidov. To zabezpečujú už spomínané menšie molekuly MCT, ktoré sú rýchlo absorbované, prenesené do pečene a premenené na energiu.

3. Gastrointestinálne choroby

MCT olej sa pôvodne užíval v medicíne na liečenie Crohnovej choroby a celiakie, ktoré sú známe častým zápalom čriev. MCT olej redukuje zápal, zlepšuje črevnú mikroflóru, priepustnosť a črevný metabolizmus. Pri chorobách pankreasu alebo skráteného čreva slúži MCT tuk ako náhradný zdroj kalórií bez záťaže tráviaceho traktu.

4. Neurologické choroby

Pri chorobách ako epilepsia, Alzheimer, úzkosť alebo depresia mozog nedokáže použiť glukózu ako zdroj energie a preto využíva energiu z ketónov. Aj v tomto prípade vie MCT olej pomôcť a poskytnúť telu potrebnú energiu práve vďaka jeho rapídnej absorpcii a premene na ketóny.

Aj keď sa MCT oleje neradia do nevyhnutných doplnkov našej stravy, určite stojí za vyskúšanie pre svoje benefity. Nemá žiadnu chuť alebo arómu, a tak je možné ho ľahko zakomponovať do rôznych jedál od kávy a ranné smoothie až po dezerty. Keďže je dobrým prenášačom iných molekúl, vie výborne zvýrazniť chuť iných ingrediencií.

Zdroje: Nimbkar, S., Leena, M. M., Moses, J. A., & Anandharamakrishnan, C. (2022). Medium chain triglycerides (MCT): State-of-the-art on chemistry, synthesis, health benefits and applications in food industry. Comprehensive Reviews in Food Science and Food Safety, 21, 843–867.
https://doi.org/10.1111/1541-4337.12926

Spomenuté štúdie:
(1) Liu, Y. C. (2008). Medium-chain triglyceride (MCT) ketogenic therapy. Epilepsia, 49, 33–36
(2) Nebeling, L. C., & Lerner, E. (1995). Implementing ketogenic diet based on MCT oil in pediatric patient with cancers.pdf. Journal of the American Dietetic Association, 95, 693–697
(3) Maher, T., & Clegg, M. E. (2020). A systematic review and metaanalysis of medium-chain triglycerides effects on acute satiety and food intake. Critical Reviews in Food Science and Nutrition, 61, 636– 648.

Ďalšie články