Elixír noci a tajomstvá melatonínu

119 zobrazení2.4. 2024 Zuzka

Náš súčasný životný štýl sa zväčša spája s nadmerným zhonom a ustavičným stresom. Pretrvávajúce napätie, ktorému sme dennodenne vystavovaní však nepomáha ku kvalitnému spánku. Našťastie, je dnes už viacero techník, ako si k dobrému odpočinku dopomôcť. Napríklad hormón melatonín, ktorý sa prirodzene tvorí vo veľkých množstvách v našom tele za tmy. Pri svetle naopak, receptory blokujú jeho tvorbu vďaka čomu funguje náš cirkadiánny rytmus tak, ako má. Melatonín však nie je zárukou iba hlbokého spánku, ale aj kľúčovým hráčom v rôznych ďalších biologických procesoch v našom tele.

Strážca biorytmov

Melatonín udržuje rovnováhu a harmóniu nášho biologického hodinového systému. Jeho hladiny sa zvyšujú v noci, za tmy čím pripravujú náš organizmus na spánok. Ráno jeho hodnoty klesajú čím vysiela signál, že je čas vstávať.

Pomoc pri spánku

Kvalitný spánok je pre fungovanie nášho organizmu kľúčový. Kvôli vystavovaniu sa umelému svetlu krátko pred spaním, si náš cirkadiánny rytmus môžeme narušiť a to môže následne spôsobiť problémy so spánkom. Bolo dokázané, že doplnky melatonínu môžu byť účinné pri rôznych spánkových problémoch ako nespavosť, nekvalitný spánok alebo časté prebúdzanie.

Bojovník proti oxidatívnemu stresu

Melatonín je silným antioxidantom ktorý bojuje proti voľným radikálom, a tak pomáha chrániť naše telo pred poškodením. Vďaka tejto obrane, melatonín znižuje riziko ohorení, ktoré sú s oxidatívnym stresom spojené. To môžu byť srdcovo cievne choroby alebo aj niektoré druhy rakoviny.

Prekonávanie časových zón

Pri prelietavaní zeme medzi rôznymi časovými pásmami sa môže náš biologický rytmus rozhodiť a nezhodovať sa tak s našim novým časovým pásmom. Doplnky melatonínu môžu dopomôcť biologický rytmus jednoduchšie a rýchlejšie prestaviť a zmierniť takzvaný jet-lag.

Podpora črevnej mikroflóry

Receptory melatonínu sú rozmiestnené po celom našom tele, a preto ovplyvňuje rôzne funkcie nášho tela. Okrem iného má probiotické účinky, podporuje rast prospešných baktérií v čreve a zároveň bráni rastu škodlivých mikroorganizmov. Má protizápalové vlastnosti a môže regulovať aj tvorbu žalúdočnej kyseliny.

Melatonín teda, nie je len hormón spánku, ako ho väčšina ľudí pozná. Naopak, jeho receptory vedia regulovať veľa ďalších funkcií nášho organizmu. Pomáha pri udržiavaní imunity, zlepšuje plodnosť, ovplyvňuje pamäť aj učenie a dokonca môže pomôcť pri tráviacich problémoch.

Produkty v článku

Ďalšie články