Čaga sibírska a jej účinky na naše zdravie

Čaga sibírska a jej účinky na naše zdravie
8785 zobrazení31.8. 2023 Zuzka

Huba Čaga sibírska, takzvaná kráľovná všetkých húb, sa stala v posledných rokoch stredobodom záujmu v oblasti alternatívnej medicíny. Táto výnimočná huba z Ruska, konkrétne Sibíru, sa vyznačuje množstvom pozoruhodných účinkov na zdravie človeka a jej históriu možno sledovať až do dávnych čias.

Huba Čaga sibírska

Táto huba, nie je len taká obyčajná huba, ktorú nájdete bežne pri hubárčení v našich lesoch. Liečivá huba pochádzajúca z Ruska, nazývaná Čaga sibírska, vedecky známa ako Inonotus obliquus, je drevokazná huba, ktorá rastie na kôre živých brezových stromov v chladných oblastiach. Avšak Čaga sibírska sa nemusí vyskytovať len v Rusku na Sibíri. Jej výskyt je zaznamenaný aj v Kanade, na Aljaške a iných miestach, pre ktoré je typické veľmi chladné podnebie. Už dlhú dobu sa v tradičnej medicíne používa sibírska Čaga na posilnenie zdravia a liečbu rôznych ochorení. Veľmi veľkou zaujímavosťou je fakt, že zatiaľ čo nám ľuďom pomáha pri liečení zdravotných problémov, pre stromy je obrovským parazitom, ktoré po jej napadnutí začnú hniť.

Niečo z histórie o Čage sibírskej

Pôvod používania Čagy sibírskej siaha až do veľmi, veľmi dávnych období, kedy sa používala už v tradičných liečebných postupoch v Sibíri a na iných miestach v Ázii. Teda, môžeme povedať, že sibírska Čaga je už známa viac než 1000 rokov. Takou zaujímavosťou môže byť, že prvé písomné zmienky o hube Čage sa datujú do 12. storočia, keď bola spomínaná v dielach starovekých ruských kronikárov. Táto starobylá huba bola obľúbená nielen v tradičnej ruskej medicíne, ale aj v Číne a Japonsku.

Podľa histórie ju používali šamani na zlepšenie celkového zdravotného stavu a predĺženie života tak, že si z čagy pripravovali čaj, inhalovali ju alebo používali lokálne na pokožku. Netrvalo dlho, a povedomie o tomto malom zázraku sa postupne rozšírilo do ďalších krajín, a pretrváva až dodnes.

Čaga sibírska a jej účinky na naše zdravie

Čaga na Slovensku

Čaga si získala popularitu aj na Slovensku. Tu ju okrem jej oficiálneho názvu Čaga sibírska môžeme poznať pod názvom ryšavec šikmý. Huba Čaga si na Slovensku získava stále viac priaznivcov. Vďaka jej popularite si ľudia užívajú jej blahodárne účinky nielen vo forme čajov a extraktov, ale aj vo forme prírodných doplnkov stravy.

Účinné látky v hube Čaga

V prvom rade, je nevyhnutné spomenúť, že sibírska huba Čaga má viac než 200 rozmanitých biologicky aktívnych zlúčenín, ako napríklad polysacharidy, polyfenolické látky, triterpenoidy lanostanového typu. Medzi ďalšie patria napríklad seskviterpeny, steroly, lipidy, alkaloidy a má vysoký obsah melanínu.

Tie najdôležitejšie sú:

  • Polysacharidy – pomáhajú podporovať náš imunitný systém a zlepšujú jeho schopnosť bojovať proti infekciám a chorobám.
  • Polyfenolické látky – sú silnými antioxidantmi, chránia naše bunky pred poškodením voľnými radikálmi a podporujú zdravie srdca.
  • Triterpenoidy – majú protirakovinové, protizápalové a protivírusové účinky. Triterpenoidy patria medzi terpény, ktorých účinky na zdravie sú veľmi pozoruhodné.
    O terpénoch a ich účinkoch na zdravie sa môžete dočítať tu.

Huba Čaga sibírska tiež obsahuje vitamíny skupiny B, konkrétne B1, B2 a B3, rôzne minerály, ako sú vápnik, draslík, horčík, mangán, meď, chlorid a ďalšie, ktoré prispievajú k celkovému zdraviu organizmu, kyselinu betulínovú a aminokyseliny. Čaga teda obsahuje skutočne pozoruhodné množstvo látok, ktoré sú pre zdravie človeka nevyhnutné.

Zdravotné využitie Čagy

Ako ste sa mohli už dočítať, huba Čaga sibírska má fakt veľmi dobré účinky na zdravie človeka, aj pre účinné a nutričné látky, ktoré obsahuje. V tomto momente nie je možné povedať, na čo by nemala blahodárne účinky. Čaga sibírska má výborné účinky pri:

Liečba rakoviny

Jedným z najdiskutovanejších aspektov týkajúcich sa Čagy je jej potenciálny vplyv na rakovinu. Vďaka viacerým štúdiám sa podarilo zistiť, že niektoré zložky huby Čagy, ako napríklad kyselina betulínová a triterpenoidy, majú schopnosť zastaviť rast nádorových buniek a podporovať ich samovraždu, čo je proces známy ako apoptóza. Avšak, aj napriek tomu, že má Čaga účinky, ktoré môžu napomáhať pri rakovine, je dôležité podotknúť, že Čaga nie je náhradou za konvenčné onkologické liečby a jej výskum neustále prebieha.

Podpora imunity

Polysacharidy obsiahnuté v Čage sibírskej majú pozitívny vplyv na imunitný systém tým, že stimulujú produkciu bielych krviniek a zvyšujú obranyschopnosť organizmu proti infekciám. Tým pomáhajú predchádzať bežným chorobám.

Antivirotikum

V dnešnom svete, kedy sa stretávame s mnohými vírusovými infekciami, je účinok Čagy sibírskej, pôsobiacej ako antivirotikum, veľmi dobrou správou. Zložky, ako fenolové zlúčeniny, majú antivirotické vlastnosti a môžu pomôcť organizmu bojovať proti viacerým vírusovým ochoreniam. Extrakt z tejto ruskej huby Čagy preukázal antivírusové účinky na vírus HIV typu 1. Experimenty na zvieratách tiež potvrdili protizápalové pôsobenie proti vírusu hepatitídy C. Vedecké štúdie na živočíšnych bunkách ukázali, že extrakt z Čagy sibírskej znížil infekčné vlastnosti vírusu hepatitídy C až 100-krát za necelých 10 minút. Výskumy stále prebiehajú, no Čaga sa aktuálne javí ako veľmi sľubný kandidát pre vývoj nových antivírusových liekov.

Bojuje proti zápalom

Čaga sibírska má silné protizápalové účinky, ktoré pomáhajú pri znižovaní zápalov v tele. Tento účinok je dôležitý pri zmiernení symptómov zápalových ochorení, ako sú napríklad artritída, dýchacie infekcie a ďalšie zápalové stavy. Napríklad, vedecké experimenty na zvieratách odhalili, že extrakt z Čagy má potenciál redukovať zápalové prejavy spôsobené ulceróznou kolitídou. V tomto prípade vedci zistili, že protizápalové účinky Čagy v hrubom čreve boli dosiahnuté tým, že bola potlačená produkcia chemických mediátorov zápalových procesov.

Zlepšuje kondíciu

Čaga sibírska má tiež vplyv na fyzickú kondíciu a vytrvalosť. Vďaka svojmu obsahu minerálov, vitamínov a antioxidantov pomáha nášmu organizmu pri regenerácii, ktorá nastáva po fyzickej námahe. Mnoho športovcov preto využíva prírodné extrakty čagy na zlepšenie vytrvalosti, rýchlejšiu regeneráciu po športe a zvýšenie celkovej životnej energie.

Čaga sibírska a jej účinky na naše zdravie

Proti akým ďalším chorobám dokáže bojovať?

Okrem uvedených účinkov má Čaga sibírska potenciál pôsobiť aj pri ďalších zdravotných problémoch a chorobách.

  • Podporuje zdravie srdca a ciev – Čaga obsahuje antioxidanty, ktoré môžu pomôcť chrániť cievy pred poškodením, zlepšovať pružnosť cievnych stien a podporovať správnu cirkuláciu krvi. Tieto účinky Čagy môžu mať pozitívny vplyv na zníženie rizika srdcových ochorení a vysokého krvného tlaku.
  • Zmierňuje alergické reakcie – Niektoré zložky, ktoré Čaga obsahuje majú antihistaminické vlastnosti. To znamená, že pomáhajú zmierňovať príznaky alergií.
  • Podporuje trávenie – Huba Čaga obsahuje vlákninu a enzýmy, ktoré podporujú zdravé trávenie a zlepšujú činnosť tráviacich orgánov. V tomto prípade pomáha ľuďom, ktorí majú ťažkosti s trávením.
  • Reguluje hladinu cukru v krvi – Výskum naznačuje, že huba Čaga sibírska má pozitívny účinok na hladinu cukru v krvi. Dobrou správou je, že dokáže zvýšiť hladinu inzulínu a znížiť hladinu glukózy. Jej pozitívne účinky môžu byť veľmi nápomocné pri diabete 2. typu.
  • Ochraňuje pečeň – Čaga obsahuje látky, ktoré môžu pomôcť chrániť pečeň pred poškodením a podporovať jej regeneráciu.
  • Kožné ochorenia – Ukázalo sa, že má táto huba z Ruska veľmi dobré účinky pri liečbe kožných ochorení, ako napríklad psoriáza alebo rôzne ekzémy.

Ak chcete skúsiť účinky Čagy sibírskej na svoje zdravie, môžete ju vyskúšať v rôznych podobách – extrakt, káva, tinktúra, tabletky, čaj. Veľmi obľúbeným variantom je pitie čaju z Čagy sibírskej. V tomto prípade sa asi pýtate, ako sa čaj z Čagy pripravuje.

Príprava čaju z Čagy je nasledovná: sibírsku Čagu zalejte studenou vodou a postupne ju nechajte priviesť do varu. Potom ju varte približne 10 minút a ďalších 15 minút ju nechajte lúhovať. Niektoré zdroje však odporúčajú až 48-hodinové lúhovanie. Čaj z Čagy sa odporúča piť dvakrát denne. Pri príprave čaju ale myslite na to, že jeho účinnosť nemusí byť taká silná, ako u silných extraktov v kapsuliach. Teda to, akým spôsobom budete prijímať Čagu vy, je len a len na vás.

Vedľajšie účinky Čagy sibírskej

Tak ako sa hovorí, že všetko pre má aj svoje proti. Ale platí to aj pri tejto hube z Ruska? Aktuálne sú jej presné riziká a vedľajšie účinky celkom nejasné. Všeobecne je Čaga dobre tolerovaná a nevykazuje vedľajšie účinky. Mali by ste byť opatrní, ak trpíte nejakými konkrétnymi zdravotnými problémami. Vždy radšej prediskutujte jej užívanie so svojim lekárom.

Buďte však opatrní pri jej užívaní, pokiaľ trpíte zlou zrážanlivosťou krvi alebo ak máte nejaké autoimunitné ochorenie. Pokiaľ sa chystáte na operáciu, odporúča sa prestať užívať Čagu dva týždne pred zákrokom a tiež aj po. Taktiež sa neodporúča jej užívanie v prípade gravidity a pri dojčení.

Čaga sibírska je síce huba, ktorá ponúka širokú škálu zdravotných výhod, vďaka jej účinným látkam, avšak, je dôležité si uvedomiť, že táto huba nie je náhradou za konvenčnú medicínu a jej užívanie by malo byť doplnkom k zdravému životnému štýlu a primeranej starostlivosti o zdravie.

Produkty v článku

Ďalšie články